באר שבע תקבל רכבת קלה, אחרי 2033

Pinterest LinkedIn Tumblr +

רגע לפני השקת הרכבת הקלה במרכז, מנהל התכנון אישר לקדם את הפרויקט שיחבר את בירת הנגב לקריית המודיעין החדשה של צה”ל. המחיר: 8 מיליארד שקל. הבעיה: הקרייה תאוכלס ב-2028, הקו לא יהיה מוכן לפני 2033

התקדמות משמעותית לקראת בניית קו רכבת קלה ראשון בדרום. הוועדה לתשתיות לאומיות שבמנהל התכנון, החליטה היום על קידום התוכנית לתוואי הרכבת הקלה בבאר שבע.
הקו החדש ישרת מוקדים מרכזיים בעיר: את תחנות רכבת ישראל בעיר, מוקדי ביקוש לאורך כביש 60 ואת קריית המודיעין החדשה ההולכת ומוקמת בליקית. התוכנית הינה חלק משמעותי לקראת מעבר צה”ל לנגב, והיא תיתן מענה להגעת משרתים מתחנות רכבת ישראל והאוטובוסים לשער הכניסה בקריית המודיעין החדשה.

הבעיה: הפרויקט לא יהיה מוכן לפני 2033, ואכלוס קריית המודיעין אמור להיות מושלם ב-2028. קשיי התחבורה לקריה החדשה נחשבים בצה”ל כגורם שיקשה עליו למשוך לשירות קבע חיילים וקצינים מיחידות הטכנולוגיה, שיש להם הצעות מכניסות יותר מחברות ההיי-טק במרכז. הצורך לקצר את זמן ההגעה מהמרכז לקרייה הוא הסיבה העיקרית שהמדינה מקדמת את פרויקט הרכבת הקלה הנגב, שהיה מונח שנים על המדף. צה”ל עצמו מעדיף שלוחה של רכבת ישראל, שתגיע לליקית מבלי להיכנס לבאר שבע ולא תחייב את אנשיו להגיע לבירת הנגב ואז להחליף לרכבת הקלה.

בנוסף עומדות הערכות המחיר של הפרויקט שנמסר לאחריות חברת נתיבי ישראל על 8 מיליארד שקל שהמדינה תצטרך לגייס מתקציבה בזמן שהיא אמורה לממן כמחצית מתקציב המטרו, שיעלה כ-200 מיליארד שקל, ולתמוך בפרויקט הרכבת לאילת שמקדמת שרת התחבורה מירי רגב.

אורכו של התוואי 25 ק”מ והוא יחל בדרום מרכז העסקים הראשי (מע”ר) של באר שבע, יעבור דרך רחוב חיים יחיל במרכז העיר, הגובל בתחנת האוטובוסים המרכזית, תחנת רכבת מרכז וקריית הממשלה, ימשיך לאורך שדרות רגר, הקושרות מוקדים עירוניים משמעותיים כגון העירייה, אולמות התרבות, המרכז הרפואי סורוקה ועוד, יפנה לשדרות בן-גוריון, בין קמפוס אוניברסיטת בן-גוריון וסורוקה, שם ישיק לתחנת רכבת צפון (האוניברסיטה) המשרתת גם את קריית התקשוב החדשה, וימשיך ויתחבר לדרך אליהו נאווי, מחלף חטיבת הנגב והיציאה מהעיר לכביש 60.

שתף ברשתות החברתיות.

About Author

blank